„W OGRODZIE POŻĄDANIA” – RECENZJA

To nie jest łatwe – prowadzić ułożone życie wbrew swej dzikiej naturze. Zakładać maskę przyzwoitości, kiedy myśli błądzące po głowie wcale do przyzwoitych nie należą. Udawać niewinną, gdy wewnątrz drzemie natura drapieżcy. Ciągle gubić się i odnajdywać. Zapominać i przypominać.

„W ogrodzie pożądania” to książka napisana przez Leilę Slimani i muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych powieści jaką ostatnio czytałam. To nie jest tani erotyk o nimfomance nie potrafiącej walczyć ze swoimi przypadłościami, lecz głębokie i psychologiczne studium pewnego erotycznego zagubienia.

Pozory mylą

Adele jest żoną, jest matką, ale też jest kochanką wielu. Jej mąż zapewnia rodzinie stabilne i bezpieczne życie. Ona zaś pracuje w redakcji gazety, pisząc na tematy społeczno-polityczne. Praca daje jej wolność i niekończące się źródło wymówek. Udając, że wychodzi w sprawach służbowych, pieprzy się z kimś nieznajomym w ulicznym zaułku. Potrafi kusić, uwodzić i posiadać. Oddawać swoje ciało do dyspozycji innych.

„Chciałaby być tylko rzeczą pośród hordy, pożeraną, ssaną, połykaną w całości. Chce, by ktoś szczypał jej piersi, gryzł w brzuch. Chce być laleczką w ogrodzie olbrzyma.”

„Chciałaby być naga, pragnie, by ktoś dotykał jej piersi. Chciałaby czuć czyjeś usta na swoich, doświadczyć cichej, zwierzęcej obecności. Chce tylko, by ktoś jej pragnął.”

Jej życie seksualne z mężem nie jest udane. On nigdy nie był namiętny, zaś ona namiętności łaknęła całą sobą. Spotykali się jedynie w sypialni, by spełnić małżeński obowiązek. Ot spotkanie ciał, ale bez spotkania dusz. Ze sobą, ale obok siebie.

„Leżąc pod jego nagim torsem, mogła jedynie starać się zrobić to jak najszybciej, symulować, krzyczeć głośniej, żeby osiągnął rozkosz, zamilkł i żeby to się skończyło.”

Ona i Oni

Adele nie liczy kochanków. Oni po prostu są. Wypełniają jej chwile, wypełniając ją sobą. Odlicza dni do kolejnego zespolenia, wykorzystuje niespodziewane okazje. Ale płaci za to wysoką cenę.

„Obsesje ją zżerają. Nie ma na to rady. Ponieważ jej życia wymaga kłamstw, wiąże się z męczącą organizacją, która całkowicie ją pochłania. Dręczy.”

Stara się być ostrożną. Osobny telefon z zakazanymi kontaktami, ustalony harmonogram wydarzeń, by nie pogubić się w kłamstwach, przyjaciółka zapewniająca jej alibi.

„Czy gdyby się obudził, zobaczyłby ślady, jakie pozostawiła w niej noc? Czy gdyby otworzył oczy, przysunął się do niej, poczułby podejrzany zapach? Czy uznałby, że wygląda na winną?”

Zacierała ślady po pocałunkach, siniakach, zadrapaniach. Ryzykowała, bowiem tylko te ulotne momenty zaspokojenia pozwalały jej normalnie funkcjonować. Skoro nie dostawała tego czego chciała od męża, to brała to od innych.

„Wyładowanie dociera do jej warg sromowych, sprawia, że eksplodują, mięsiste i soczyste, jak owoc obierany ze skórki. Usta mężczyzny mają smak wina i cygaretek. Smak lasu i rosyjskiej wsi. Pragnie go i to prawie cud, tak kogoś pragnąć”.

Trudna miłość

Ale to nie oznaczało, że nie kochała Richarda. Kochała, lecz nie umiała oddzielić tej miłości od zjadających ją pragnień. Była przy nim, kiedy wspinał się po szczeblach kariery i wtedy, gdy nieszczęśliwy wypadek pozbawił go sił i nadziei. Jednak nawet komplikacje zdrowotne męża nie potrafiły powstrzymać jej od grzesznych zabaw. To było silniejsze od niej.

„Nie chodziło jej o ciało, ale o sytuację. O to, aby być wziętą.”

Czy prawda wyszła na jaw? Tak, przez nieuwagę, zmęczenie, rozdrażnienie. I tutaj należą się wyrazy uznania dla autorki książki, że nie skupiła się wyłącznie na stanach emocjonalnych Adeli, ale doskonale opisała, to co się działo z Richardem po poznaniu zatrważających faktów na temat swojej żony.

„Zadawał jej pytania. Tysiące pytań. Nie dawał minuty wytchnienia. Budził ją w środku nocy, żeby potwierdzić podejrzenia, spytać o szczegóły. Miał obsesję na punkcie dat, okoliczności, łączenia wydarzeń.”

Jego uczucia zostały zranione, a męska duma kompletnie zniszczona. Uświadomił sobie, jak wiele lat żył w kłamstwie, z tym obcym dotykiem pozostawionym na ciele Adele, z pocałunkami nie jego ust, z nie jego słowami szeptanymi do uszu.

Czy udało im się przetrwać kryzys, pomagając sobie nawzajem? Czy podjęli walkę o wspólne szczęście? Przeczytajcie i przekonajcie się, ale jestem przekonana, iż powieść „W ogrodzie pożądania” spodoba Wam się tak, jak mi przypadła do gustu.

Tekst: Luiza

Książkę w bardzo fajnej cenie możesz kupić tutaj: https://goo.gl/cG19BY

Jeżeli wolisz e-book, to znajdziesz go tu: https://goo.gl/8G9ygw

 

PRZECZYTAJ: https://swingwithme.pl/obrazki-myslenie-jest-erotyczne/

Lubisz to, co robimy? Niech inni też się o nas dowiedzą :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Author:

Lubimy kawę. I to w każdej postaci. Także tej wirtualnej.

Mamy też marzenie, aby nasze zmysłowe opowiadania erotyczne przeniosły się na papierowe kartki i mobilne urządzenia.

Chcemy pisać. Dla Ciebie i dla innych. Możemy połączyć siły. Jeżeli najdzie Cię ochota, to zaprosisz nas kawę. A my odwdzięczymy się nowymi wpisami, a w przyszłości - piękną książką. Ba! Książkami!

Więcej informacji: https://swingwithme.pl/zapros-nas-na-kawe

Nasz profil na Ko-fi: https://ko-fi.com/swingwithme