„W ŁÓŻKU Z TWOIM MĘŻEM” – RECENZJA

„W łóżku z twoim mężem”, to dla mnie przykład, że nie ocenia się książki po okładce. Byłam przekonana, że to będzie powieść kolejnej blogerki – celebrytki, która pragnie zyskać popularność kontrowersyjnym tytułem. Myliłam się. Przeczytajcie dlaczego.

Czy wszyscy zdradzają?

Książka Niki Nabokovej, jak się okazało – znanej rosyjskiej blogerki, okazała się być całkiem zgrabnym i wciągającym studium o zdradzie. I to opisującym dwie strony – osoby zdradzającej, jak i tej będącej zdradzaną, bowiem sama Nika była po obu stronach barykady zdrady. Wie, co to znaczy być kochanką, jak i kobietą ranioną przez ukochanego mężczyznę.

„Możliwe, że nie rozumiecie tego rodzaju związków albo ich nie akceptujecie. Nie zmienia to jednak faktu, że one istnieją. Tak się po prostu zdarza, że nasze miłosne historie w jakimś momencie splatają się z cudzymi. Może to się przytrafić każdemu.”

Możemy udawać, możemy wypierać, ale ludzie zdradzali, zdradzają i zdradzać będą. Wiele związków z naszego najbliższego otoczenia rozpadło się z powodu niewierności. Inne – przetrwały dzięki wybaczeniu i chęci zbudowania relacji od nowa. Ale rysa na sercu pozostała, a dawne urazy wypominane są w kłótniach.

Od czego to zależy?

Czy to kwestia złego wyboru partnera/partnerki? Nieodpowiedni algorytm wyznaczony do poszukiwania drugiej połówki? Czasami na zdradę nie ma też racjonalnego wytłumaczenia. Życie niby układa się jak w bajce: kochający mąż, kochająca żona, kochane dzieci. Do tego jeszcze pies ganiający po ogródku i garaż na dwa samochody. Istny ideał. Co zatem poszło nie tak?

Autorka nieco gloryfikuje kobiety, nadając ton, iż to mężczyźni częściej zdradzają. Tak naprawdę nie ma w tym reguły. Częstotliwość zdradzania nie zależy od płci, ale od jakości tworzonej relacji oraz zgody ze swoim „wewnętrznym ja”.

„Przecież wszystko, co przeżywamy w miłosnych perypetiach, jest odbiciem tego, co nosimy w sobie. Trzeba pokonać własne wewnętrzne demony, żeby poznać się na zewnętrznych „dręczycielach” i manipulatorach.”

Nagroda czy przegrana?

Powodów zdradzania jest tyle samo, ile ludzi jest wkręconych w sidła zdrady. Za każdym stoją inne historie, odmienne pragnienia i oczekiwania. Dla jednych będzie to chęć uwolnienia się od rutyny, dla pozostałych – zaspokojenie seksualnej ciekawości, nadaniu życiu nowych emocji, dodatkowych ekscytacji. Często jest to również potrzeba sprawdzenia siebie, udowodnienia, że zasługuje się na wszystko, co najlepsze.

„No i jeszcze odwieczna walka dobra ze złem, a właściwie kochanki z żoną. Walka toczy się nie tyle o mężczyznę, ile o jego drewnianą podobiznę. Ponieważ on jest trofeum. Nagrodą. Przyznaniem, że jesteś lepsza.”

Miłość zmienia. Dobry związek – uskrzydla. Zły – skrzydła obcina. Kochając, staramy się być najdoskonalszą wersją siebie. Przynajmniej na początku pragniemy sprawiać wrażenie ideału. Później, albo uda nam się utrzymać chęć zabiegania o siebie, albo najzwyczajniej – odpuszczamy, zdając się na los i jego decyzje.

„(…) pomysł, by zaczynać z kimś związek z nadzieją, że uda się partnera zmienić, jest z góry skazany na porażkę.”

Zdrada z różnych stron

Dla kogo jest książka „W łóżku z twoim mężem”? Dla wszystkich, którzy zetknęli się z bólem zdrady bądź ze skomplikowaniem zdradzania. Książka przedstawia psychologiczne aspekty tego zjawiska. Opowiada jak się NIE zachowywać, gdy kobieta dowie się o drugim życiu partnera, a także opisuje jakie są przyczyny zdradzania oraz co robić, by nie krzywdzić siebie i rodziny.

„Zauważyłam dziwny paradoks. Mimo, iż zdrada wymaga dużego nakładu sił, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, oraz pewnej emocjonalnej odporności, żeby nie sparzyć się żarem namiętności, skłonni są do niej słabi mężczyźni. Dosłownie słabi.”

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, choć z jednym zdaniem absolutnie się nie zgodzę:

„W żadnym wypadku nie daj się nabrać na opowieści o tym, że Maszka wybaczyła swemu niewiernemu mężowi, i nic, jakoś żyją razem. Maszka to Maszka. Może w głębi serca jest zwolenniczką swingowania.”

Znów swing został wepchany do jednego worka ze zdradą, podczas gdy te dwa aspekty seksualności praktycznie się wykluczają. W swingu nie ma pojęcia zdrady, gdyż wszystko robi się razem, według wspólnych ustaleń. Zdrada to gra tajemnicy i manipulacji, w której w przeciwieństwie do swingowania – wszyscy przegrywają.

Tekst: Luiza

PRZECZYTAJ: https://swingwithme.pl/dlaczego-ludzie-sie-zdradzaja/

Książka w wersji papierowej w dobrej cenie dostępna jest TUTAJ, zaś po e-book klikajcie TU.

Lubisz to, co robimy? Niech inni też się o nas dowiedzą :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Author:

Lubimy kawę. I to w każdej postaci. Także tej wirtualnej.

Mamy też marzenie, aby nasze zmysłowe opowiadania erotyczne przeniosły się na papierowe kartki i mobilne urządzenia.

Chcemy pisać. Dla Ciebie i dla innych. Możemy połączyć siły. Jeżeli najdzie Cię ochota, to zaprosisz nas kawę. A my odwdzięczymy się nowymi wpisami, a w przyszłości - piękną książką. Ba! Książkami!

Więcej informacji: https://swingwithme.pl/zapros-nas-na-kawe

Nasz profil na Ko-fi: https://ko-fi.com/swingwithme